نقد اساسی

تبلیغات سنگین سیگار در فیلم های تولیدی مجوزدار از وزارت فرهنگ و ارشاد

عکس های هنرپیشه های کشورمان با سیگار آنقدر جذاب هستند که آدمی را وسوسه می کند، پکی بر سیگار بزند، سکوت وزارت فرهنگ و ارشاد، عدم ورود وزارت ورزش و جوانان تامل برانگیز است

“قلی خان، خان نبود دزد بود”

دیالوگی ماندگار از  فیلم “روزی روزگاری” که قلی خان در حال چپق زدن با مراد بیگ داشت، تک سکانسی  بود که ایجاب می کرد حسرت قلی خان را  از اینکه هزار غافله را لخت کرده اما نتوانست یک غافله را سالم به مقصد برساند، با چپق زدن نشان دهد. حال قیاس کنیم این سکانس را با فیلم های امروزی تلویزیون و شبکه خانگی که هنرپیشگان دم به دم بی علت سیگار را می کشند و انگار آنرا جزوی جدایی ناپذیر از فیلم های ما کرده اند .

می خواهیم مروری کوتاهی داشته باشیم بر چند سریال از جمله اولین ها با فیلم شهرزاد که بازی خوب شهاب حسینی در نقش قباد  با سیگار کشیدن های پی در پی و بدون دلیلش فرهنگی نو و بی بدیل در سینما ایجاد و پیکر بندی کرد. قلی خان اگر خان نبود ، دزد بود اما اثر بدی بر جامعه مخاطبان نگذاشت ولی فیلم شهرزاد با سیگار کشیدن های زیبا،حرفه ای و جذابش توسط سوپر استار کشور آنچنان اثری بر  جامعه مخاطبان و سایر تولیدکنندگان فیلم داشته که دیگر سیگار از سایر فیلم ها حذف نمی شود.

در اکثر سریال های ترکی با تمام مواردی که در سینمای ما قابل تولید و نمایش نیست  اما دو فرهنگ  به شدت تبلیغ می شود، بستن کمربند ایمنی خودرو و مبارزه با دخانیات که به هیچ وجه سیگار در هیچ سکانسی مشاهده نمی شود . در مقابل فیلم قهوه ترک با بازی هنرمندانه حامد بهداد که از قضا در کشور ترکیه فیلم برداری شده است، تمام زحمت دست اندرکان سینمای ترکیه را زیر سوال می برد. صحنه سیگار کشیدن حامد بهداد با صاحب ترک زبان پانسیون یا هنرپیشه زن نقش اول فیلم جزو سکانس های برتر تبلیغ سیگار است .

نگم از فیلم زیبای سرگیجه که واقعا آدم از حجم بالای سیگاری بودن شخصیت ها سرگیجه می گیرد، جهان نخی می کشد،صمد سیگارش خاموش نمی شود، کامران و برادرش به همراه پریسا سیگار  خارجی می کشند اما در این فیلم کاری جدید و قابل تحسین انجام می شود و بعلاوه تبلیغ سیگار کشیدن ،شاهد تبلیغ آن با برند ایرانی هستیم. “بهمن” بکشید تا از تولید ملی حمایت کنیم 

درد اینجاست که خانواده ها با حضور هم این سریال ها را نگاه می کنند و اگر تا کنون پدر یا مادری در خفا  سیگاری روشن می کردند تا بد آموزی نداشته باشد حالا بچه ها بدون واهمه در کوچه و خیابان به دود کردن سیگار مشغول بوده که در اکثر نقاط شهر قابل مشاهده هستند.القصه مشت نمونه خروار است و هدف از نوشتار این یادداشت چیزی دگرست که چرا وزارت خانه های ما تا این حد با هم هماهنگ هستند؟ چرا وزارت فرهنگ و ارشاد که این همه سایر ممیزی ها را رصد می کند و مو را از ماست می کشد اما در قبال این قضیه سکوت می کند . چرا وزارت ورزش به عنوان حامی سلامت ورود به این قصه ندارد؟

آیا بهتر نیست ستاد مبارزه با مواد مخدر با بودجه های کلان به جای ورود مستقیم بودجه اش را به تولید کنندگان سینما بدهد تا اینقدر تبلیغ سیگار نکنند ؟

بهتر نیست شهرداری ها متل سابق به نفع مردم مچموعه های خود را مدیریت کنند تا مبلغ هر سانس زمین فوتبال در جنوب تهران به یک و نیم میلیون نرسد .

شبکه های خانگی محترم لطفا شما  هم به فکر باشید اگر فیلم قهوه ترک، شهرزاد و غیره را می سازید حداقل سریالهایی همچون یاغی “را بیشتر تولید کنید.

مهرداد یوسف شاهی